Nyitókép: JUSTIN TALLIS / AFP
Vizsgálja külföldi hatalmak esetleges szerepét a múlt hét óta zajló nagy-britanniai lázongások szításában a brit kormány – adja hírül az Euractiv. A lázongások azóta zajlanak, hogy Southportban három lányt megyilkoltak. Az elkövetőt „a közösségi médiában terjedő hamis tájékoztatások helytelenül iszlamista migránsként azonosították be” a lap szerint, ami migrációellenes és muszlim tüntetők összecsapásához vezetett.
Nem tudni, ezek a „tájékoztatások” valóban hamisak voltak-e – a brit rendőrség a feltételezett elkövetőről a korán kívül semmi mást nem árult el.
Jacob Davey, a Stratégiai Párbeszéd Intézetének szakpolitikai és kutatási igazgatója szerint ugyanakkor a zavargásokban kulcsszerepet játszott az „online dezinformáció” és a közösségi média. „Fel sem tudjuk becsülni, mennyire központi volt a hétvégi szörnyű események szempontjából ezen információ terjedése” – mondta Davey a Reutersnek. Hozzátette azt is: az elkövető származásáról szóló hírek trending voltak a közösségi oldalakon, de Southport város nevére rákeresve is meg lehetett őket találni, s ezzel a közösségi portálok hasznot is húzhattak annak terjesztéséből.
A helyzetre reagálva a brit kormány – amely, mint azt az Euractiv írja,
„évek óta vádolja Oroszországot és másokat a békétlenség szításával”
– igyekszik felmérni külföldi államok szerepét az üzenetek terjesztésében. Keir Starmer munkáspárti brit miniszterelnök szóvivője egy sajtótájékoztatón arról beszélt, hogy „találkoztunk online botok tevékenységével, amelynek jelentős részét felhangosíthatták érintett állami szereplők”.
Starmer maga egyébként Elon Muskot, az X tulajdonosát is figyelmeztette: „Hadd mondjam el a nagy közösségimédia-cégeknek és azoknak, akik őket vezetik őket: a nyilvánvalóan online szított erőszakos rendbontás is bűncselekmény”. „Meg fogunk tenni mindent annak érdekében, hogy utcáink biztonságosak maradjanak” – így Starmer.